TÜRKİYEDE BULUNAN DEFİNELER

18.02.2013 11:05 TÜRKİYEDE BULUNAN DEFİNELER Üzerinde yaşadığımız topraklardan bir çok medeniyetler geçmiştir.Bu uygarlıkların bıraktığı eserlerin çoğu günümüze ulaşamamıştır.Nedenleri ise bu uygarlıkların kendi aralarında yaptığı savaşlardır

Üzerinde yaşadığımız topraklardan bir çok medeniyetlergeçmiştir.Bu uygarlıkların bıraktığı eserlerin çoğu günümüzeulaşamamıştır.Nedenleri ise bu uygarlıkların kendi aralarında yaptığısavaşlardır.Yenilen tarafın topraklarını ve şehirlerini  yağmalayıp ,yakıpve yıkıp hazinelerini savaşın galibi tarafından alınıp kendi ülkelerinegötürmesi bu medeniyetlerin mezarlarını soyup yağmaladıkları. Bunlar yeni birolay değil.Definecilik`te yeni bir uğraş degil.
Roma,Bizans,Osmanlı ve selçuklu Dönemlerinde`de defineciler vardı.100.yılıaşmış süre içerisinde Büyük işgal görmüş bu topraklarda bu ülkeyi işgal etmiş devletler tarafındanda yağmalanmıştır.Bazı büyük hazineler işgalcilertarafından alınıp ülke dışına çıkartılmak istensede başaramamışlar`dır.Türkiyedebelirli yerlere yeniden gömülmüştür.Savaştan sonra harabeye dönen ülken`inyeniden yapılanma ve imarlaşma süreci başlamış.yapılan yollar,barajlar ve yenikurulan şehir,kasab ve köyler Günümüze gelmeyi başarmış. Ancak bazı eserlerimizyok edilmesini sağlamıştır.Arkeoloji çalışmaları ödenek yetersizliğindenyapılamamış Devlet yeterince ilgi ve alaka gösterememiştir.Bunu fırsat bilenbazı kişiler bu eserleri alıp yurtdışına çakartmıştır.bunların en ünlüsü veispatı zeus sunağı`dır.
Anadolumuzda bir çok tarihi mezar,(timülüs,kayamezarı,lahitler)Baraj suları yolyapımı derken dağıtılmış.Bu bölgemizde daha bir çok define mevcuttur.Budefinelerin bugün bulunamaması define işaretlerin`in insanlar tarafındankırılıp yok edilmesi`dir.Olan işaretlerinde yerinden kaymış olduğunugördük.Bunun sebebleri :Kar,yağmur,deprem,sel baskını sonucunda yerindenkaydığı.
İşaretin olduğu kayayı tarla açmak amaçla yerinden alınması ve bir iddaya göreDışarıdan gelen yabancılar tarafından para karşılığı arazide bulunanişaretlerin kırılması için adam tuttukları söz konusudur.Kısaca maaşlı çalışanişaret kırıcılar mevcuttur.
Birde fabrika ,ev,bina,yapı vs.gibi yapıların temellerinde kalan definelervardır.
Bir gün bu defineyi almak için gömüldüğünü fakat bu gömüleri gömen kişiler`inhiç biri hayatta değil.Bukişilerin nesillerinden çok azı bulunur.veya budefinelerin belgelerini eline geçirenler zaman zaman ülkemize gelip definelerialdıklarını bilmiyen yoktur.
Nedendir ki bu defineleri bizler çıkartmıyoruz.devletin vermiş olduğu izin iletoprak altından çıkartacagımız bu define türkiyenin kurtuluşu olacaktır.

 

Diğer DEFİNECİLİK haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2745

YORUMLAR (1)

koçların sabancıların neden müzeleri var hiç düşündünüzmü04.04.2013 16:01

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.